التهاب فین‌تک خوابید

ایده‌های برتر استارتاپی معرفی شدند

رویداد فین‌تک، سرانجام پس از گذشت سه روز پرالتهاب و انتخاب سه ایده استارتاپی به کار خود پایان داد.

این رویداد که توسط مرکز نوآوری و فناوری شرکت فناپ و حمایت شرکت‌های داتین، داتکس، ‌اتیک، پرداخت الکترونیک پاسارگاد، شناسا، پارسا، آدونیس و نیز مرکز شتابدهی تریگ‌آپ، کافه آی‌تی و فاندوران در موسسه آموزش عالی خاتم برگزار شد، شامگاه جمعه چهاردهم اسفندماه با برگزیدن سه ایده استارتاپی از میان 15 ایده راه‌یافته به مرحله نهایی، خاتمه یافت.

در جریان رقابتی نفس‌گیر میان 15 تیم شرکت‌کننده، سرانجام با رای هیات داوران، تیم‌های "برشتوک"، "مانیار" و "بانک هوشمند" به ترتیب رتبه اول تا سوم را کسب کردند.

ایده برشتوک، در واقع برنامکی برای مشتریان رستوران‌ها و رستوران‌دارها است که به کمک آن، سفارش غذا و پرداخت هزینه از راه دور ممکن می‌شود. این تیم، جایزه اول یعنی رقمی معادل 15 میلیون تومان را دریافت کرد. مانیار اما یک شبکه اجتماعی برای برقراری ارتباطات مالی است. تیم مانیار در مقام دوم، برنده جایزه 10 میلیون تومانی شد. ایده بانک هوشمند اما از دو بخش سخت‌افزاری و نرم‌افزاری تشکیل شده که در بخش سخت‌افزار آن، یک دستگاه هوشمند شماره‌گیر وجود دارد و در بخش نرم‌افزارش اپلیکیشنی است که مشتریان را شناسایی و آنها را رتبه‌بندی می‌کند؛ بدین‌ترتیب می‌توان براساس این رتبه‌بندی به مشتریان مختلف، خدمات متنوعی ارائه داد. افراد این تیم نیز در مقام سوم، جایزه پنج میلیون تومانی را از آن خود کردند.

در ادامه به ایده‌های 12 تیم دیگری که در این رویداد با یکدیگر مسابقه ‌دادند اشاره کوتاهی می‌شود. "ایران‌کارت" بن‌کارتی برای گردشگران خارجی در ایران بود. ایده "See pay" اما برنامکی موبایلی بود که امکان پرداخت آنلاین کرایه تاکسی را به مسافر می‌داد. "وامک" برنامکی موبایلی برای دریافت و اعطای وام فرد به فرد بود. "شارژمان" اما اپلیکیشنی برای مدیریت هزینه‌های ساختمان بود که مشتریان را به سه گروه ساختمان‌های کوچک، بزرگ و شرکت‌های خدماتی تقسیم می‌کرد. "میز پذیرش الکترونیک (باجه سبز)" برنامکی برای تکمیل الکترونیکی فرم‌های بانکی و ارسال اینترنتی مشخصات و تصویر چک بود. ایده "روبو تریدر" اما ربات مدیریت سرمایه‌گذاری در بورس بود. برنامک "فی" نام ایده دیگری بود که برای منتفع کردن کاربر از آگهی تبلیغاتی نمایش داده شده در آن کاربرد داشت. "فاکتور آنلاین" امکان پرداخت فاکتور از طریق اینترنت، USSD و QRکد را به مشتری می‌داد. ایده "مبادله"، برنامکی واسط میان خریداران و فروشندگان برای خریدهای اینترنتی بود. "پاکس" اما امکان پرداخت اینترنتی کارتی سریع با حذف مراحل اضافی را به مشتری می‌داد. "فست‌بانک" نیز برنامک بانکداری مبتنی بر تلفن همراه بود که با ارائه اطلاعاتی نظیر نزدیک‌ترین شعبه به کاربر و تعداد مشتریان حاضر در شعبه به افراد تسهیلات می‌داد. درنهایت نیز ایده "آسان هایپر پرداخت" با امکان خوانش بارکد یا QR کد یا RFID از طریق تلفن همراه و پرداخت موبایلی آن توسط NFC در هایپرمارکت‌ها، کار را برای خریداران آسان می‌کرد.

مصطفی نقی‌پورفر مدیر مرکز نوآوری و فناوری فناپ، سیدعلی دانشگر مدیرعامل شرکت نرم‌افزاری داتیس آرین قشم (داتین)، حسام مقصودلو مدیرعامل شرکت اتیک‌پارس، محمد نژادصداقت مدیر شرکت پرداخت الکترونیک فناپ، محمدعلی فرداد معاون فنی شرکت داتین و سیدمهدی قاسمی مشاور ارشد مالی مدیرعامل فناپ به عنوان داوران فین‌تک،‌ در این رویداد حضور داشتند.

علاوه بر جوایز نقدی اهدایی به تیم‌های برتر، بنا شد برای استفاده از خدمات کافه‌ آی‌تی، رقمی معادل ۵۰ هزار تومان به تمام تیم‌ها اهدا شود. همچنین، همه این تیم‌ها می‌توانند با ثبت‌نام در تریگ‌آپ، در صورت پذیرش طرح‌شان از حمایت ویژه مالی و پشتیبانی استفاده کنند.

در رویداد نوآورانه خدمات نوین مالی و پرداخت موسوم به "فین‌تک" که برای نخستین‌بار در ایران برگزار می‌شد، 66 ایده به ثبت رسید و از میان آنها،‌ 15 ایده انتخاب و به مرحله مسابقه راه یافت. در مجموع نیز 132 نفر در این رویداد ثبت‌نام کردند که از این جمعیت، 106 نفر را آقایان تشکیل می‌دادند و مابقی ایده‌پردازان و شرکت‌کنندگان، بانوان بودند.

 

 

افزودن نظر جدید

Plain text

  • No HTML tags allowed.
  • آدرس های صفحه وب و نشانی های پست الکترونیک به طور خودکار به لینک تبدیل می شوند.
  • خطوط و پاراگراف ها به طور خودکار تجزیه می شوند.
CAPTCHA ی تصویری